Zarządzanie uwagą jest warunkiem udanego życia, czyli jak mózg buduje nasz obraz świata
- Joanna
- 13 paź 2023
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 18 paź 2023

„Jeśli zorganizuję swoje życie tak, że będę miał długie i nieprzerwane okresy spokoju, będę mógł pisać powieści. Jeśli jednak ciągle będą mi przerywać, co je zastąpi? Zamiast powieści, która „żyje” długo … powstanie plik wiadomości e-mailowych, które wysłałem do różnych ludzi” Neal Stephenson cyt. za Cal Newport „Praca głęboka…”
Coraz rzadziej mamy możliwość pracy w głębokim skupieniu, kiedy nic nie przerywa nam toku myśli.
Zmęczeniu, jakie odczuwamy po całym dniu, nieczęsto towarzyszy satysfakcja.
Czynności, którym poświęcamy większość naszego czasu w pracy, częściej nas irytują i męczą, niż pomagają znaleźć sens i znaczenie w świecie.
Kakofonia płytkich zajęć
Nasz mózg buduje obraz świata na podstawie tego, na czym skupiamy uwagę.
Wiadomości, powiadomienia, bieżące informacje, telefony, aplikacje… Dźwięki, migające światełka wibracje… Nieustanna, nieuporządkowana i niekontrolowana krzątanina w cyfrowym świecie powoduje, że pracujemy i odpoczywamy w rozproszeniu.
Umysł przyzwyczaja się do takiej aktywności. Kiedy próbujemy skoncentrować się dłużej na jakimś bardziej wymagającym zadaniu, mózg po krótkiej chwili dopomina się silnych i natychmiastowych impulsów.
Nieświadomie więc „odpalamy” Facebook lub sprawdzamy wiadomości. Stan koncentracji ulatuje, a powrót do rozpoczętego zadania zajmie nam kilka lub kilkanaście minut. Wieczorem czujemy znużenie lub rozdrażnienie. Jesteśmy zmęczeni i brakuje nam satysfakcji z tego, czemu poświęciliśmy nasz czas.
Bywa, że odczuwamy tęsknotę za poczuciem sensu, czy głębszym znaczeniem naszej pracy i życia w ogóle.
Praca głęboka a praca płytka
Pojęcie pracy głębokiej pochodzi z książki Cala Newporta „Praca głęboka". Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza”.
Autor określił nim czynności, które wykonujemy w stanie koncentracji, wykorzystując w maksymalnym stopniu nasze zdolności poznawcze. Czynności te tworzą nowe wartości i są trudne do powtórzenia. Bez zdolności pracy głębokiej mamy problemy z uczeniem się bardziej skomplikowanych rzeczy i tworzeniem na najwyższym poziomie.
Jej przeciwieństwem jest praca płytka. Są to najczęściej zadania niewymagające dużych kompetencji, które wykonujemy w stanie rozproszenia uwagi. Nie tworzą one nowych wartości i są łatwe do powtórzenia.
Praca głęboka a nasza wizja świata
Autor radzi, aby jak najwięcej czasu przeznaczać na pracę głęboką. Przedstawia sposoby na uporządkowanie życia cyfrowego. Proponuje świadomą rezygnację z nadmiaru programów i aplikacji, ponieważ czas spędzany z daleka od technologii może pomóc w doskonaleniu umiejętności pracy głębokiej.
Praca w skupieniu porządkuje myśli. Dzięki pracy głębokiej znajdujemy zależności, powiązania, wnioskujemy, weryfikujemy wnioski i tworzymy. Kiedy jesteśmy skoncentrowani, nasza uwaga pozostawia w cieniu wiele drobnych mniej przyjemnych aspektów życia. Kiedy spędzamy w ten sposób dużo czasu, nasz umysł jest przekonany, że świat jest pełen sensu i znaczenia.
„Najlepsze chwile są wtedy, kiedy ciało i umysł napięte są do ostatecznych granic, w dobrowolnym wysiłku, by wykonać coś trudnego i wartościowego” Mihaly Csikszentmihalyi”
Czy często udaje Ci się pracować w pełnej koncentracji i nad zadaniami, które dają Ci satysfakcję?
Czy zauważasz związek między jakością swojej pracy a poczuciem sensu i porządku w świecie?
Serdecznie zachęcam Cię do komentowania. Każda próba ułożenia swoich myśli w formie pisemnej jest świetnym sposobem na naukę języka. A często go nie doceniamy
Jeśli masz pytania dotyczące jakiegoś słowa, wyrażenia, czy konstrukcji pytaj śmiało. Tak się właśnie uczymy.
Comentarios